ONLINE SHOP
Eviniz Patchwork İle Renklensin

Tasarım gücünü modanın son trendleriyle buluşturan Reform Halı, yaklaşan sonbahar günlerinde içinizi ısıtan mekanlar oluşturmaya devam ediyor. Geniş koleksiyonları ile kaliteyi ve estetiği herkesin ulaşabileceği bir hale dönüştüren Reform Halı'nın Patchwork Koleksiyonu, sıradışı dekorasyon modasını evlerinize taşıyacak.

Kadınların modaya ve şıklığa verdiği önemden esinlenerek tasarlanan Patchwork Koleksiyonu renk, desen ve gösterişi sevenlerin tam da aradığı türden... Farklı kültürleri ve zamanları yansıtan el emeği eski halıların yeniden değer kazanarak muhteşem birer tasarıma dönüştüğü Reform Halı Patchwork Koleksiyonu, detaycı yaklaşımı ile tüm dikkatleri üzerine çekecek. İlmekleri moda ile buluşturan, değişik parçaların birleşimi ile ortaya çıkan birbirinden özel halılar, tarzının tüm ayırt ediciliğiyle Reform Halı'da. Patchwork halılar, bu sezonun dekoratif aksesuarlarının adeta can damarı olacak dikkat çekici renkleri ve göz alıcı desenleri ile eviniz modaya sıra dışı ayak uyduracak.

Cesaretin, gençliğin ve yaşam enerjisinin evlerinize yansımasını istiyorsanız, Reform Halı, Patchwork Koleksiyonu tam da sizlere göre. Evinize renk katacak Reform Halı Patchwork Koleksiyonu, hayatınızda da daha büyük yer kaplayacak.

Halıda Reform Evinize de Reform'u Getiriyor

Türk halı sektöründe 50 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren Özipek Grubu’nun 2003 yılında kurulan ödüllü markası Reform Halı, ABD, Kanada, Almanya, Yunanistan, Belçika ve İtalya’dan sonra şimdi on seçkin koleksiyonu ile Türkiye'de.

Muhteşem motif zenginliği ve Türk düğümü olarak adlandırılan özel dokuma tekniği ile yüzyıllardır en önemli sanat eserleri arasında yer alan Türk halı sanatı, Reform Halı ile dünyadaki eski önemine yeniden kavuşuyor.

Geçtiğimiz yıllarda dünyanın en önemli halı ödülleri arasında yer alan Amerıca’s Magnificent Carpet Award (Amerika Muhteşem Halı Ödülü) ödülünü iki yıl üst üste kazanan ilk ve tek Türk makine halısı üreticisi olan Reform Halı bu ödülü dünyada ilk defa el halısı görünümlü makina halısı üretimi ile elde etti.

Halihazırda Çırağan Koleksiyonu olarak adlandırılan bu halılarda kullanılan %100 Yeni Zelanda Yünü’nden yapılan ipler birebir el halısı dokumasında kullanılan çile boyama metodlarına sadık kalınarak üretilmektedir. Özel tezgahlarda dokunan halılar tüm el halılarında uygulanan teknik ile tek tek yıkanmakta, kurutulmakta ve gerilmektedir.

Ayrıca bu koleksiyondaki halıların saçakları özel bir itina ile el düğümü atılarak tamamlanmaktadır.Bu sayede pahalı el halılarının görünümünü daha ekonomik fiyatlar ile evlerde görmek münkün olmakta.

Reform Halı'nın yan kuruluşu olduğu Özipek Halı da 1992 yılında santimetre kareye 576 (24x24) ilmek sığdırarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren ilk ve tek Türk ipek halı üreticisi olmayı başarmıştı. Daha sonra 676 (26x26), 784 (28x28) ve 900 (30x30) ilmek sıklıklarına ulaşan Özipek günümüzde 1600 (40x40) adet ilmeği 1 santimetre kareye sığdırmayı başarmıştır.

Bu haklı başarılara imza atan ailenin genç markası Reform Halı 2010 yılı başında radikal bir karar alarak Türk perakende sektörüne girmiş ve 5 ay gibi çok kısa bir sürede 8 mağazaya ulaşmıştır.  Başta Çamlıca - Çengelköy, 212 AVM, Kent Meydanı AVM gibi seçkin noktalarda showroom açan firma sadece makine halısı değil aynı zamanda en nadide el halısı ürünlerini de müşterilerinin beğenisine sunmaktadır.

Uzmanlar tarafından dahi el halısından güçlükle ayırt edilen kalitede ürettiği klasik Osmanlı motiflerinden oluşan makine halılarını Çırağan Koleksiyonu'nda toplayan Reform Halı'nın evinizin dekorasyonunu zenginleştirecek birbirinden özel el halı koleksiyonları da göz dolduruyor.

Reform Halı'da, modern ev dekorasyonlarının yükselen trendi shaggy halıları koleksiyonu Milano'dan, klasik motifleri günümüz makine halılarına taşıyan Gülhane Koleksiyonu'na kadar birçok seçeneği bulabileceksiniz.

Sadece makine halıları ile değil, ürettiği el halıları ile de öne çıkan Reform Halı, ipeksi yumuşaklığı ve zengin renkleri barındıran Arya Koleksiyonu'nu el halısında modern halı çizgilerini arayanlar için üretiyor. Dünyanın en iyi yünleri olarak kabul edilen Yeni Zelanda yünleri ile yoğun ipeğin kullanıldığı Elisee Koleksiyonu ile de Reform Halı, el halılarındaki kalite çıtasını yükseğe taşıyor.

Reform Halı, eviniz için doğru halının seçiminde sizlere makine halılarında Gülhane, Gümüş ve Çırağan Koleksiyonları ile, isimsiz sanatçıların eserleri olan el halılarında ise Nepal, Milano, Bolero, Arya, Beljik, Uşak ve Elisee Koleksiyonları ile birbirinden farklı tasarımlar sunuyor.

Yüzyıllardır Dünyadaki asil ailelerin saraylarında yer vermek için yarıştığı Türk halıları, Reform Halı ile artık evlerimize geliyor. Geçtiğimiz Eylül ayında en büyük ve altıncı adımı olan Çengelköy konsept mağazasını açan

Reform Halı, geniş koleksiyonları ile kaliteyi herkesin ulaşabileceği hale getirdi. Konsept mağaza, uluslararası birçok koleksiyoncunun da yakından takip ettiği, Dünyaca ünlü Özipek Halı'nın  Türkiye'deki ilk satış noktası olma özelliğini taşıyor.

içerik

Nesilden Nesile Aktarılan Sarız Düz Dokumaları

 

11. yüzyıldan beri Türklere vatan olan Anadolu'nun hemen her bölgesinde karşımıza kendine özgü özellikleri He çıkan dokumacılık sanatı, günümüzde halen belli yörelerimizde yaşatılmaya çalışılmaktadır. Atalarımızdan kalan bu çok değerli kültürel mirasımızı, yüzyıllardır yaşatan bölgelerimizden biri de çeşitli kullanım alanlarına sahip Sarız Düz Dokumaları İle Kayserinin Sarız İlçesidir. Yapılan çalışmalar sonucunda Sarız dokumalarının tarihçesinin 200 yıl öncesine dayandığı söylenebilir yine de Um tarihlendirme verilememektedir.

Yöre halkının en önemli geçim kaynağı hayvancılık olduğu için uzun yıllar boyunca özellikle koyun ve keçi yünleri bölge halkı tarafından dokumalara uygun iplikler haline getirilmekteydi. Zamanla dokumalarda hazır malzeme kullanılmasının yaygınlaşması İle pamuk ve orlon kullanımı giderek artmaya başlamıştır.

İplerin boyama yöntemi ise doğal boyama yöntemi ya da satın alınan toz boya yöntemi ile gerçekleştirilmektedir, yörede çile boya yapılmakta ve bu yönteme kelep adı verilmektedir. Eskiden sadece yün iplikler boyanırken günümüzde pamuk ipliğinin de boyandığı, hatta iplerin boyanmış halde satın alındığı bilinmektedir.

 

Çoğunlukla germe tezgah tipi kullanılmasına rağmen bazı köy evlerinde ahşap sarma tezgah tipi de kullanılmaktadır. Sarma tezgahta dokumaların boyları İstenilen uzunlukta yapılabildiğinden özellikle kilim dokumaları oldukça uzundur. Daha çok kilim ve elcim dokuma tekniklerinde zengin dokuma örneklerine sahip Sarız'da cicim dokuma tekniğine zülü denilmektedir.
 
Sarız Düz Dokumaları yörede karşımıza yer kilimi, sedir veya kanepe örtüleri, yastık, yük perdesi, çuval, heybe, ahretlik dokuma, ita. iğlik, oklavalık, tuz torbası, sütlük, palaz, gibi kullanım alanları İle çıkmaktadır.
 
Bölgenin ünlü dokumalarına en çok yer kilimi kullanımında rastlanmakladır. Yere sermek amacıyla kullanılan bu ürün, yargı İsmiyle de bilinmekte. İki kanat şeklinde dokunmakta ve daha sonra İğne İle motifleri dikilerek hazır hale getiril mektedir. Duvar ve yer örtüleri genellikle İki kanat olarak ayrı ayrı dokunarak Birleştirilmektedir. Bölgede en çok dokunan ürün grubu olan kilimler, seleser kilim, kuşlu kilim, sandıklı kilim, zincirli kilim adıyla motif ve desenlerine göre İsimlendirilmiştir.
 
İlçenin dokuma yapılan köylerinde, duvara kilim asma geleneği oldukça yaygındır. Çoğunlukla odaların İki duvarını kaplayacak şeklide hazırlanan kilimler, adeta duvara asmak İçin dokunmaktadır. Bu kilimler duvarı süslemesinin yanı sıra duvardan gelebilecek soğuğu ve nemi önlemektedir.
 
Adı sedir yaygıları olarak Bilinse de Günümüzde  çoğu evde sedirin yerini kanepeler aldığı Kin kanepelerin üzerine serilen dokumalar, bölgede dokunan düz dokumalar arasındadır. Kanepe veya sedir örtüleri daha çok dikdörtgen formunda dokunmakla ve özellikle Sarız'ın belli köylerinde evlere renk kalmaya devam etmekledir.
 
Sarız Düz  Dokunulan denilince akıllara kilimlerinden sonra yük perdeleri gelmekledir. Bölgede oldukça yaygın dokunan ve kullanılan yük perdeleri, genelde koyu kırmızı renktedir. Yatak, yorgan, yastık gibi ev içerisindeki fazla malzemeler üst üste dizilir ve üzerine dokunan bu kilim örtülür. Böylelikle eşyalar korunmakladır.
 
İlçenin Kemer Köyü, çuval dokumalarında  farkı ve /engin bir çeşitliliğe sahiptir. Çuvallar, ya ön ve arkası aynrı,ayrı dokunup birleştirilerek ya da büyük ve tek parça halinde dokunmakla, genelde yün ve pamuk malzemesinden yapılmaktadır. Motif ve desenlerine göre yörede çuvallara. Yılan Kovan Çuvalı. Boncuklu Çuval. Belidar Çuval, Koçboynuzlu Çuval, Develi Çuval gibi İsimler verilmektedir.
 
Çoğunlukla yün ve  keçi kılından dokunan yük taşımak amacıyla kullanılan heybeler, bölge kadınlarının yufka açarken tahtalarının altına serdikleri yöreye özge İsmiyle ita evlerde mutfaklara asılan İçine oklava yerleştiren oklavalık köylerde çobanların hayvanları gezdirirken tuz yedirtmek İçin boyunlarına astıkları tuzluk, süt taşımaya yardımcı olan sütlük ve yastıklar bölgede az da olsa karşılaşılan diğer Sarız düz Dokuma örnekleridir.
 
Annelerden kızlarına miras şeklinde nesilden nesile aktarılan Sarız düz Dokumalarına olan ihtiyaç, artık fabrikasyon ürünlere kolaylıkla ulaşılabildiği İçin giderek azalmış, ne redeyse yapılmayacak duruma gelmiştir. Ekonomik nedenlerden kaynaklı yurt dışına yaşamaya giden bölge halkı, dokumalarının bir kısmını yaşadıkları vere götürüp  hem satışını sağlamaya hem de geleneklerini yaşatmaya çalışmaktadır.
 
Uzun yıllar önce halkın en önemli  geçim kaynaklarının başında gelen Sıraz Düz Dokumacılığı, maalesef günümüzde gelenekselliğini kaybederek, orijinal renk, kalite, ebat, malzeme ve motiflerde değil de piyasanın talebine göre dokun maya devam etmektedir.

 

 

Perde Modelleri

Hayatımız boyunca en fazla vakit geçirdiğimiz yapılar... Bizi dışarıdaki hayata hazırlayan, yorgunsak dinlendiren  mutluysak eğlendiren, korktuğumuz zamanlarda koruyan, üzüldüğümüzde sarmalayan, istersek yalnız kalmamızı sağlayan, sevdiklerimizle birlikte sayısız anı biriktirdiğimiz koşulsuz sığınaklarımız, evlerimiz...Evlerimizi gerçek anlamda ev/yuva haline getiren ise kişisel zevk ve kimliklerimize uygun tasarımlar, dekoratif detaylar, eşyalar, aksesuarlar ve tüm bu ayrıntıları sarmalayan ev tekstili ürünleri...

Evlerimizde ev tekstili ürünlerini kullanmadığımız neredeyse bir metrekare alan bile bulunmuyor. Salon, oturma odası, yatak odası, çalışma odası, yemek odası, balkon, banyo ve mutfaklarımız rengarenk ve farklı dokulardaki bu ürünlerle yaşam alanlarımızı sıcacık bir yuva haline getiriyor.

Perdelerin bir evin içinde en çok kendini gösteren, evin enerjisine etki eden ev tekstili ürünleri olduğunu söylersek sanırız yanlış olmaz. 11er odanın farklı tarzlarda döşendiği evler de mevcut fakat genellikle tüm odalarda genel dekorasyon tarzına uygun perdeler tercih edilmekte.

Yeni bir cvc perde seçerken veya perdelerimizi değiştireceğimiz zaman ilk araştırmalarımızı, içinde bulunduğumuz yılın dekorasyon trendleri ve son çıkan perde modelleri konusunda yapıyoruz. Elbette sadece son moda ve genel tercihler ile hareket etmek mümkün değil. Perde seçiminde koltuk ya da halı ile uyumun yanı sıra, mobilya materyali ve duvar rengi ile uyum da önemli. Doğru perde seçimi yaşam alanlarının hem daha ferah hem de şık bir ortama dönüşmesinde oldukça etkili.

Genel tarzın dışına en çok çıktığımız yerler, evin genelinden bağımsız bir alan olarak konumlandırmayı daha çok tercih ettiğimiz mutfaklarımız. Günümüzde kadınlar kadar erkeklerin de yemek yapma merak ve becerilerinin gelişmesi, lezzete ve sunuma verilen değerin çoğalması, mutfakta geçirilen zamanın artması mutfak dekorasyonunun önemini artırdı. Mutfaklar için her tarza uyabilecek sayısız mutlak perdesi seçeneği mevcut. Bu seçeneklerden en çok tercih edilen perde modelleri

 

Stor Mutfak Perdeleri: Kolay açılıp kapanan ve kolay temizlenen stor perdeler, ortama dışarıdan ışık girişini kontrol etmek amacı ile kullanılan ürünlerdir, Tül perdelere kıyasla ışığı daha kolay keserler. Stor perdelerin birçoğu anti alerjiktir. Bu nedenle özellikle astım hastalarının kullanımı önerilmektedir.

 

Zebra Mutfak Perdelsi : Klasik perdelere oranla mutfağınızın çok daha fazla güneş almasını ve hareketli bir görüntü oluşmasını sağlamaktadır. Stor perdelere alternatif olarak üretilen, bir çizgisinin tül diğer çizgisinin kumaş olarak imal edilmesinden dolayı zebra adını alan bu perdeyi seçmeniz durumunda mutfak konseptinize uygun çok sayıda çeşit bulabilirsiniz.

 

Katlamalı Mutfak Perdeleri: Çeşitli renk ve desenleri ile mutfağınıza şık bir hava katacak olan katlamalı perde modelleri, pencerenizi açtığınız zaman cama sıkışmaz ya da rüzgârda uçuşmaz. Temizliği diğer perde modellerine göre biraz daha zahmetli olabilen katlamalı perde her türlü tül ve kumaştan imal edilebilir.

 

Rustik Perde: Rustik perde aslında perdenin uygulanma şeklidir. Özel bir kumaş çeşidine ihtiyaç yoktur. Her türlü perdelik kumaş kullanılabilir. Metal rustiklerde daha klasik kumaşlar, ahşap rustiklerde ise daha çok keten ve naturel kumaşlar tercih edilmektedir. Kullanım alanı müsait ise mutfağınızın tüm havasını değiştirecek dekoratif bir perde çeşididir.

 

Jaluzi Perde: Geçmişte daha çok iş yerlerinde kullanımı yaygın olan jaluzi perdeler, günümüzde mutfaklarda da sıklıkla kullanılıyor. Kolay temizlenen, hem pratik hem de uzun süre kullanılabilme özelliğine sahip olan jaluzi perdeler ile güneş ışığı istenildiği gibi kontrol edilebilmektedir. Ahşap ve metal çeşitleri mevcuttur.

 

Dikey Mutfak Perdeleri: Özellikle büyük ve balkonlu mutfak camlan için son derece kullanışlı bir ürün olan yeni nesil dikey mutfak perdeleri iki zincir ile açılıp kapanmaktadır. Dikey mutfak perdelerinin sade ve modern tasarımları, mutfağınızda özel bir şıklık yaratmanıza yardımcı olacaktır.

 

Saçaklı Perde (İp perde): Her boyutta pencere için ideal olan saçaklı perdeler ile mutfağınızı farklılaştırmak elinizde. Çok rüzgar alan, sık açılıp kapatılan pencerelerde kullanımı biraz zor olabilir fakat uygun bir mutfak penceresine sahipseniz ince kesim, ipe benzeyen oldukça şık bu perde ile mutfağınız dilerseniz modern, dilerseniz mistik bir havaya bürünebilir.

 

Saçaklı Perde (İp perde): Her boyutta pencere için ideal olan saçaklı perdeler ile mutfağınızı farklılaştırmak elinizde. Çok rüzgar alan, sık açılıp kapatılan pencerelerde kullanımı biraz zor olabilir fakat uygun bir mutfak penceresine sahipseniz ince kesim, ipe benzeyen oldukça şık bu perde ile mutfağınız dilerseniz modern, dilerseniz mistik bir havaya bürünebilir.

 

 
Halı Bakım ve Kullanım Kılavuzu

Reform Halı, kalite ve güzelliğini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Halımız için doğru karar verdiğinizi zamanla dayanıklılığını ve güzel görünümünü kaybetmediğini gördüğünüzde anlayacaksınız.

Reform Halı aşağıda belirtilen bakım ve kullanım önerilerine lütfen dikkat ediniz.

Halı temizlenirken çırpılmamalı, dövülmemeli mümkünse elektrik süpürgesi ile hergün temizlenmelidir.

Halı yüzeyini 70 derece sıcaklığın üstündeki herhangi bir madde ile (su, çay, ütü, vb) temas ettirmeyiniz.

Halı yıkanmamalı, halı yıkama şampuanı ile silinerek açık havada kısa sürede kurutulmalıdır.

Kurutma kızgın güneş altında yapılmamalıdır, uzun süre güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.

Halı temizlenirken deterjan, çamaşır suyu,gibi kimyasal maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Halı üzerine konan sert cisim ve eşyalar uzun süre aynı yerde bırakılmamalıdır.

Halı kullanılmadığı durumlarda katlı biçimde değil, rulo halinde rutubet olmayan bir yerde muhafaza edilmelidir.

Halı taşınırken katlamamak rulo halinde taşınmalı, tozdan, yağıştan, ve dış etkenlerden korunmalıdır.

Ağırlık altında kalan halı, çekilerek çıkarılmak istendiğinde, overlok ve sırt örgüsünün sökülüp yırtılmamasına dikkat edilmelidir.

Taşıma esnasında sert ve sivri cisimlerin halıyı zedelememesine özen gösterilmelidir.

 

Reform Halıyı Tercih Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz

Terimler

Amonyak : Eczanelerde satılır

Beyaz İspirto : Metil alkol.Eczanelerde ve marketlerde satılır

Ilık Su : 50 dereceden sıcak olmayan su

Perkioretilen : Kuru temizleme sıvısı. Kuru temizlemecilerde ve kimyevi madde satıcılarında bulunur

Şampuanlama : Marketlerde satılan halı şampuanı veya bir deterjanın sadece köpüğü ile , çok az su kullanılarak ve yumuşak hareketlerle halınızı silmek

Tampon Yapmak : Temiz bir bez,havlu veya kağıt havluyu ,bir kaç kez katlayarak halının ıslak yerine kayup üzerine vurarak hatta kuvvetlice bastırarrak  kurutmak

Not: Temizleme uygulamalarından doğabilecek sorunlardan Reform Halı Sorumlu tutulamaz.